Defne Yaprağı Tohumu Faydaları

Defne Yaprağı Tohumu Faydaları

Defne yaprağı tohumunun faydaları, defne yaprağı tohumu Allah’ın yaratmış olduğu en önemli nimetlerindendir. İnsanlar için son derece faydalı olan defne yaprağı tohumu son derece önemli bir bitkidir. Bir çok hastalıkta ve sağlık sorunlarının çözümü için kullanılan bu bitki ilaç değerinde bir şifa kaynağıdır. Defne yaprağı tohumunun faydaları, öncelikle baş ve migren ağrılarına son iyi gelir. Defne yaprağı tohumu edilerek, bir jel kıvamına getirilerek, ilaç yerine kullanılır ve baş bölgesine sürüldüğünde, baş dönmesi, baş ağrısı ve migren ağrılarına kullanılarak, bir ilaç etkisi gösteren defne yaprağı tohumu son derece etkili bir çözüm olmayı başarmıştır.

Bağırsak Mantarlarını Defne Yok Ediyor…

Defne yaprağı tohumu nelere iyi gelir; bir çok alanda çözüm olarak kullanılan bu bitki olukça etkili ve tesirlidir. İştah açıcı özelliğe sahip olan defne yaprağı tohumu, kilo olmak isteyenler için son derece etkili bir çözümdür. Yapılan yemeklerde aroma ve güzel konu olarak kullanılan. Defne yaprağı tohumu, yemeklerde keskin ve etkili bir konu ile birlikte güzel bir adına yakalamaya yardımcı olur. Cilt sorunu, ciltte oluşan çiller ve lekelerde, kuru egzama ve sedef hastalığına iyi gelen defne yaprağı tohumu, her banyo öncesinde, banyo suyuna birkaç tane atılarak cilt sorunlarının çözümünde kullanarak ilaç kadar etkili olur.
Elde yıkanan çamaşırlar için, çamaşır suyuna birkaç tane atılması çamaşırları temizlemede ve güzel koku bırakmasına yardımcı olur. Defne yaprağı tohumunun en etkili faydalarından bir tanesi soğuk algınlığı ve öksürük ve boğaz enfeksiyonunda oldukça etkili olmuştur. Defne yaprağı tohumu ezilerek bak ile birlikte karıştırıldığı da öksürük sorununu olduğu gibi ortadan kaldırarak üst solunum yollarına iyi gelir.

Defne yaprağı tohumu, eklem ve romatizma hastalıklarında son derece etkilidir. Defne yaprağı tohumu ezilerek, içerisine damlatılan 5 damla sirke ile hal kıvamına getirilerek, kemik ve eklem yerine sürülerek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Defne yaprağı tohumu, diş ve dış eti ağrılarında etkilidir. Ağız kokusu gibi sorunlarda ağızda çiğnendiğinde ağız konusunu ortadan kaldırır. Sindirim sistemine yardımcı olan defne yaprağı tohumu, mide yanması, gastrit ve reflü gibi mide sıkıntılarında etkili olan bir bitkidir.
Defne yaprağı tohumu, idrar söktürücü ve sistik gibi enfeksiyonel sağlık sorunlarında etkilidir. İdrar yolu yanmalarında etkili olan defne yaprağı tohumu kaynatılarak gün içerisinde sabah aç karnına içildiğinde ödem attırarak vücut şaşkınlığını önlemlere yardımcı olur. Adet sancısı gibi sancılı ağrılarda etkili olan defne yaprağı tohumu özellikle doğum sancılarında etkili olur. Doğuma bir ay kala düzenli bir şekilde kullanılması doğumu kolaylaştırır ve doğum sancılarında oluşan ağrıları hafifletir. Saç uzamasına ve saç dökülmesinde oldukça etkili bir çözüm olan defne yaprağı tohumu oldukça faydalı ve değerli bir bitkidir.

Prof. Dr. İbrahim Uslu’nın kanserle mücadele konusundaki çalışmalarını zaman buldukça köşemize taşıyor ve sizlerle paylaşıyoruz. Bugün de defne tohumu ve yaprağının kansere etkilerini anlatan ve barsak mantarlarına olan etkisini konu alan bir yazısını konuya ışık tutacağı görüşü ile sütunlarımı1za aldık. Yazıda defnenin yararlı olabileceği tüm rahatsızlıklar da ele alınıyor.

“Otizmde ki en büyük sıkıntı Candida’nin bir türlü temizlenememesidir. Bunun için yurt dışı menşeli ve çok maliyetli ilaçlar kullanılmakta! Bu bir umut olabilir!

Bağırsak florası faydalı bakteriler, zararlı bakteriler ve mantarlardan oluşur. Bağırsakları sağlıklı olan bir bireyin bağırsaklarında faydalı bakteriler % 98 civarındadır. Faydalı bakterilerin çeşitli nedenlerden azalması sonucu bakterilerin boşalttığı alana mantarlar yerleşir. Özellikle çok fazla antibiyotik kullanımı sonrası faydalı bakteriler azalır ve mantarlar çoğalır.

Bağırsaklarda bulunan mantarların çoğunluğu “candida albicans” türü mantardır. CANDİDA albicans türü mantar bağırsaklarda yer alan mantarların % 60- 70’ini oluşturur. Bağırsaklarda mantarın çok fazla olma nedenleri, öncelikle antibiyotik kullanımı, kortikosteroidler, yanlış beslenme, siyah çayın fazla tüketilmesi, Bayatlamış ve hijyenik ortamlarda saklanmayan bozulmuş ve uzun süre duran besinler nedeniyle bağırsak mantarları artmaya başlar.

Bağışıklığı zayıflamış kişilerde mantarlar daha fazla oluşur.

Bağırsak mantarı belirtileri karında şişkinlik, bağırsak gazlarında artış, bazen ishal, bazen kabızlık şeklinde dışkılama bozukluğu, aşırı tatlı yeme isteği, ağız kokusu, halsizlik, kaşıntı, alerjiler, depresyon, vajinal akıntı, kaşlarda ve saç derisinde aşırı kepeklenme ve kaşınma, göz alerjileri ve göz kapaklarında kaşınma gibi belirtiler görülür. Kaşıntı bağırsaklardaki mantarın aşırı çoğaldığının belirtisidir. Bu durum mantarlardan salgılanan mikrotoksinlerden kaynaklanır. Mantarlar hazmı olmamış gıdalar ile beslenir ve çoğalırlar.

Mantarların artmasına tatlılar, asitli ve gazlı içecekler ve çok fazla süt tüketimi de neden olabilir.

Mantarlardan kurtulmak için doktorunuzun önerdiği mantar ilaçlarını düzenli kullanmak gereklidir.

Ayrıca Mantar oluşumunu önlemek için lifli gıdalar tüketmek faydalı olur. Örneğin, baklagiller, kuruyemişler, yulaf ezmesi, ev yoğurdu, kefir, meyan kökü, şalgam, ısırgan otu, yer elması, brokoli, sarımsak, fırında pişmiş patates ve soğan, kimyon, melisa çayı, DEFNE çayı, papatya çayı, kekik çayı, sarı kantaron çayı ve tarçın gibi bitkisel öneriler bağırsakta ve midede mantar oluşumunu önlemede yardımcı olur.

Kardeşlerim Sinop’ta üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre (Kaynağa bakınız) defne tohumu ve defne yaprakları diğer bitkilere göre en fazla CANDİDA isimli mantarları yok edici özelliğe sahiptir. Makalenin sonuç bölümünde Laurus nobilis yani “DEFNE yaprak ve meyvesi yani defne tohumu özütleri üç CANDİDA türüne karşı daha yüksek antifungal aktivite gösterdi.” demektedir.

Mantarlardan kurtuluş yoktur. Her insan evinde çok dikkat etse bile bir an olsun dışarıda yiyebileceği bir gıdadan mantar hastalığını kapar ve eğer bağışıklık sistemi de zayıfsa mantarlar tüm sindirim sistemini ele geçirir. Hatta eğer önlem alınmaz ise mantarların sindirim sisteminde iltihaplanmaya ve Allah göstermesin kansere bile sebep olabilmeleri söz konusudur.

Mantarları sindirim sisteminden uzaklaştırma adına her gün bir defne tohumu içmek ya da en azından günde bir bardak defne çayı içmek için bundan daha güzel bir sebep olabilir mi?